6 Mar 2015

Hipokrat Yemini'ni Hiçe Sayanlar...

İnsan hayatının zaten sudan ucuz olduğu bu memlekette, bari hastaneler ve doktorlar ettikleri yemine sadık kalsınlar istiyor insan ama nafile. 


Bundan yaklaşık 6 ay kadar önce, Arda yuvada bir kaza atlattı. Özellikle bekledim yazmak için. Aldığımız kararın sonucunu bekleyip görmek istedim. 

Sınıfta koşarken başka bir çocuğun itmesi sonucu düşerek, yanağını sandalye kenarına vurmuş. Okuldan aradılar, apar topar almaya gittim. Dışarıdan görünürde hiçbir şey yok ancak sağ üst diş eti ile yanak arasındaki yumuşak bölgede kanama vardı. İş çıkış saati ve yakın olması sebebiyle, daha önce de yine diş tedavisi konusunda yakınmamız olan aynı hastaneye gittim mecburen. 

Acil doktoru, dikiş atılması gerekebilir diyerek diş doktoruna yönlendirdi. Bundan sonra diş doktoru ile aramızda geçen konuşma özet olarak şöyle;

Dr: Çarpma sonucu üst diş eti kırılarak içeriye doğru göçmüş. Röntgenle hasarı tam olarak anlayamayız, genel anestezi ile önce tomografi çekmemiz sonra da ufak bir operasyon yapmamız gerekiyor. Operasyon şart, elle manipüle edeceğiz, duruma göre yarmamız gerekebilir, bu durumda kulak burun boğaz ve estetik cerrahlarının ameliyata dahil olması gerekebilir. 

Ben: Peki her türlü operasyon yapacaksanız tomografiye ne gerek var?

Dr: Haklısınız, o zaman tomografi çekmeyelim, direk operasyon yapalım. 

Ben: Bu çocuğun muayene sırasında gıkı çıkmadı, genel anestezi yerine daha hafif bir şey uygulayabilir misiniz?

Dr: Olabilir, sedasyonla da yapabiliriz. (Anestezi şeklini yanlış yazmış olabilirim, aklımda kalan bu)  En son ne zaman yemek yedi? 

Ben: 1 saat önce. 

Dr: Aç olması lazım. O zaman operasyonu yarına ayarlayalım. Yalnız bu operasyon kesin sonuç vermeyebilir, ileride ortodontik tedavi gerekebilir. 

B: Siz olsanız çocuğunuza bu tedaviyi mi uygulardınız? 

Dr: Evet...

Operasyonun kesin çözüm olmadığını duyduktan sonra biraz midemiz bulandı ama yine de randevuyu aldık. Arada kendi doktorumuzla da telefon görüşmesi yaptık. Tablo buysa yaptırın operasyonu dedi. Allahtan, sabah saatleri müsait olmadığından öğleden sonra bir saat verdiler bize. 

Akşam Arda gayet güzel yemek yedi, hareketlerinde en ufak bir değişiklik ya da ağrı sızı belirtisi yoktu. Koltukta zıpladı, gece deliksiz uyudu. Bunun üzerine işkillenip bir de kendi diş doktorumuza götürelim dedik. 

Onunla aramızda geçen konuşma da yine özetle şöyle;

Dr: Telefonda bana anlattığınız tabloya göre ağzı dağılmış halde bekliyordum sizi...  Evet darbe sonucu damakta içeri göçme var ama bu 6-7 yaşlarında basit bir ortodontik tedavi ile düzeltilebilecek bir şey. Hatta belki dilin yapacağı baskı ile zamanla da düzelme görülebilir. 

B: Peki operasyon olmaması çiğnemede bir soruna ya da çene yapısında daha ileri düzeyde bir soruna sebep olur mu?

Dr: Zaten üst damağında darlık var ve zaten ileride ortodontik tedaviye ihtiyacı olacak. Bunu da onunla birlikte düzeltiriz, hiç problem değil. 

B: Yumuşak dokuya dikiş attıralım mı?

Dr: Dikişlik bir durum yok, kendi kendine iyileşir. 

B: Peki sen olsan çocuğun bu durumdayken operasyon yaptırır mıydın?

Dr: Hayır... 

Bu iki görüşmeyi tarttık, biçtik ve operasyonu yaptırmamaya karar verdik. Sadece enfeksiyona karşı önlem olarak antibiyotik kullandı. Ağrı kesici bile vermedik. Yarası çok kısa sürede iyileşti. 

Eğer Arda o gün yuvada akşam üzeri bir şeyler yemiş olmasaydı biz apar topar o ameliyatı yaptırmış olacaktık. Belki yarılacaktı gerçekten diş eti, bir de dikişlerin iyileşme süreci vs olacaktı... 


Olaydan yaklaşık 3-4 hafta sonra başka bir sebeple hastaneye gittiğimizde aynı diş hekimi ile karşılaştık. Küçük ama soğuk bir muhabbetten sonra son sözü "Bari dikiş attırsaydınız." oldu...  Yanında karısı ve yeni doğmuş bebeğiyle ama nerede olduğunu bilemediğimiz vicdanı ile yanımızdan uzaklaştı...

Geçen hafta kontrole gittik. Dişlerinde düzelme yok ancak kötüleşme de yok. Hayat kalitesine bir etkisi söz konusu değil. İleride zaten görmesi gereken tedavi ile o dişler de düzeltilecek. 


Not: Sen de hala akıllanmadın, hep şikayet ettiğin hastaneye gidiyorsun diyebilirsiniz, haklısınız.:)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder